Jak często opróżniać szambo ekologiczne?
Nie zawsze mamy możliwość lub chcemy podłączyć swój dom do kanalizacji. W takim wypadku rozwiązaniem jest montaż szamba. Obecnie na rynku dostępne są warianty tradycyjne, a także ekologiczne. Coraz większą liczbę zwolenników zdobywają te drugie, ponieważ ich wybór okazuje się lepszy dla środowiska. Aby jednak zapewnić im możliwość właściwego działania, konieczne jest ich regularne opróżnianie. Kiedy należy je wykonywać?
Czym jest szambo ekologiczne?
Mianem szamba ekologicznego określa się oczyszczalnię wyposażoną w drenaż rozsączający. Składa się ona m.in. z osadnika wstępnego, w którym dochodzi do zjawiska sedymentacji, czyli oddzielenia stałych nieczystości od płynnych trafiających później do rur odpowiadających za odprowadzenie oczyszczonych pozostałości do gruntu.
Warto podkreślić, że każdy model szamba ekologicznego powinien być wyposażony również w specjalne kosze filtracyjne, które także odpowiadają za lepsze oczyszczenie ścieków. Podczas wyboru zbiornika konieczne jest dopasowanie jego wielkości do liczby mieszkańców danej posiadłości.
Częstotliwość opróżniania eko szamba
Dla osób wybierających ekologiczne szamba ważną kwestię stanowi również to, jak często należy je opróżniać. Zazwyczaj wystarczy robić to raz do roku, choć zdarza się, że jest to wymagane jeszcze rzadziej. Trzeba jednak o tym pamiętać, gdy ilość osadu przekroczy połowę objętości zbiornika. Ponadto konieczne jest regularne stosowanie preparatów zawierających bakterie aktywne, usprawniające pracę szamba. Podczas sprzątania sanitariów musimy też pamiętać o wykorzystywaniu produktów biologicznych, a nie chemicznych, które niszczą przyjazną mikroflorę.
Należy również podkreślić, że rzadka konieczność oczyszczania eko szamba stanowi jego ważną zaletę, która zwykle decyduje o jego zakupie, ponieważ klasyczne rozwiązania wymagają oczyszczania nawet dwa razy w miesiącu.